Seminarium Internum 2017/18

Pod koniec września jedenastu młodych mężczyzn wstąpiło do Seminarium Internum Zgromadzenia Księży Misjonarzy. Przez dwanaście..

Read more

Seminarium Internum 2017/18

Pod koniec września jedenastu młodych mężczyzn wstąpiło do Seminarium Internum Zgromadzenia Księży Misjonarzy. Przez dwanaście miesięcy będą formować się duchowo, poznawać życie w Zgromadzeniu oraz wsłuchani w głos Boga rozeznawać swoje powołanie.

A oto oni:

SESJA WARSZTATOWA DLA KLERYKÓW

Nikogo dziś nie trzeba przekonywać, jak bardzo potrzebna jest formacja ludzka kandydatów do kapłaństwa. Dobrze..

Read more

SESJA WARSZTATOWA DLA KLERYKÓW

Nikogo dziś nie trzeba przekonywać, jak bardzo potrzebna jest formacja ludzka kandydatów do kapłaństwa. Dobrze ukształtowane człowieczeństwo kandydata do kapłaństwa to podstawa w przyszłej pracy duszpasterskiej; a dobra formacja ludzka to niezbędna pomoc w pokonywaniu kryzysów w powołaniu, w budowaniu zaufania i przyjaźni z innymi ludźmi.

Dlatego też w dniach 17-19 marca 2017 r. w Misjonarskim Ośrodku Formacyjnym Vincentinum w Krzeszowicach odbyła się kolejna sesja warsztatowa dla kleryków: „Troska o powołanie – formacja ludzka”.

Na sesji były realizowane między innymi następujące zagadnienia:

  • poznawanie siebie i weryfikacja własnych zachowań,
  • rozwijanie dobrego poczucia wartości,
  • nabywanie umiejętności radzenia sobie z mechanizmami zagłuszania samotności,
  • rozwijanie inteligencji emocjonalnej (umiejętności zarządzania swoimi emocjami),
  • pozbywanie się egoizmu w życiu wspólnotowym (trening antynarzekania),
  • radzenie sobie z niedojrzałą złością (obrażaniem się, chęcią ukarania),
  • budowanie siły charakteru (cierpliwość, hart ducha, społeczna odwaga, gotowość do stawiania sobie wymagań i ich realizowania).

Zajęcia odbywały się w formie wykładu wprowadzającego o potrzebie formacji w życiu kapłańskim i ćwiczeń praktycznych. Nie zabrakło czasu na wspólną modlitwę, Eucharystię, drogę krzyżową, adorację Najśw. Sakramentu i długie, radosne rozmowy przy kawie. Była też możliwość nawiedzenia Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej.

Prowadzącymi warsztaty byli: od strony duchowej i głoszący wykład wprowadzający ks. Jacek Lasoń CM – dyrektor Ośrodka; a ćwiczenia praktyczne i zagadnienia psychologiczne prowadziła mgr Ewa Kosińska – psycholog, edukator współpracująca w środowisku krakowskim z licznymi seminariami męskimi i żeńskimi w ramach wykładów i warsztatów z formacji ludzkiej. W zajęciach uczestniczyło 39 alumnów z 13 seminariów diecezjalnych i zakonnych z całej Polski oraz dwóch wychowawców.

Ferie Seminarium Internum 2017

Już od kilku lat seminarzyści Zgromadzenia Misji spędzają ferie zimowe w Zakopanem. Parafia przy Sanktuarium..

Read more

Ferie Seminarium Internum 2017

Już od kilku lat seminarzyści Zgromadzenia Misji spędzają ferie zimowe w Zakopanem. Parafia przy Sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik co roku wraz ze szkołą organizuje w czasie ferii półkolonię dla dzieci. Jest to doskonała okazja, by kandydaci do kapłaństwa sprawdzili się jako opiekunowie. Nowicjusze zostali więc zaangażowani do pomocy w zimowisku przez ks. prob. Jerzego Grzyba i katechetę ks. Jacka Hareńczyka. Mieli oni możliwość poznania dzieci, których w szczytowym momencie było pięćdziesięcioro. Każdego dnia uczniowie korzystali z uroków zimy, poświęcając czas na nowe aktywności. Pierwszego dnia spędzali czas na stoku- ucząc się i doskonaląc jazdę na nartach i snowboardzie. We wtorek wybrali się do kina i odwiedzili oddział Tatrzańskiego Parku Narodowego. Na kolejne dni przewidziane było lodowisko oraz aquapark. W ostatni dzień udali się z pielgrzymką do Sanktuarium Gaździny Podhala w Ludźmierzu.

Pomimo wykorzystywania przedpołudnia na naukę i zabawę z zakopiańską młodzieżą, młodzi misjonarze w zimowej stolicy Polski mogli również poświęcić czas na integrację wspólnotową. Mieli okazję do  popołudniowego szusowania na stoku,  odwiedzenia Tatrzańskiej Świątyni Lodowej i lodowych rzeźb w Starym Smokowcu oraz chodzenia po wodzie- zamarzniętym Szczyrbskim Jeziorze na Słowacji. Wieczorami doszukiwali się biblijnych powiązań w znakomitej filmowej trylogii – Władca Pierścieni. Końcem tygodnia seminarzyści uczestniczyli w kursie wychowawcy kolonijnego, który zakończył się w sobotę kilkunastokilometrowym spacerem po mieście śladami wybitnego polskiego narciarza Stanisława Marusarza. W czasie wypoczynku, nie zapomnieli oni również o najważniejszym- modlitwie i codziennej Eucharystii.

Po niezwykle intensywnym i pełnym nowych doświadczeń tygodniu seminarzyści powrócili na Stradom, by rozpocząć II semestr zajęć w Seminarium Internum.

8 grudnia „Dzień Powołania”

8 grudnia przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W kościele seminaryjnym na koncelebrowanej Mszy..

Read more

8 grudnia „Dzień Powołania”

8 grudnia przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W kościele seminaryjnym na koncelebrowanej Mszy św. o godz. 11:00 której przewodniczył Ks. Wizytator Kryspin Banko CM oraz wizytatorzy z prowincji Słowackiej ks. Jaroslav Jaššo CM i wiceprowincji Cyryla i Metodego ks. Jan Trzop CM, kandydaci do Zgromadzenia Księży Misjonarzy z trzech prowincji przeżywali swój dzień powołania, przez który deklarują swoją wolę poświęcenia się pracy w Zgromadzeniu Księży Misjonarzy dla zbawienia ubogich.

Witamy na stronie Seminarium Internum

Tradycja formowania duchownych w Domu Stradomskim w Krakowie sięga końca XVII wieku. Dzięki fundacji ks…

Read more

Witamy na stronie Seminarium Internum

Tradycja formowania duchownych w Domu Stradomskim w Krakowie sięga końca XVII wieku. Dzięki fundacji ks. bpa Konstantego Szaniawskiego 28 maja 1732 r. Księża Misjonarze otworzyli seminarium duchowne, w którym pod ich zarządem studiowali klerycy z diecezji krakowskiej i klerycy misjonarcy. Obecnie w Domu Stradomskim mieści się Seminarium Internum i Seminarium Wyższe. Seminarium Internum jest czasem w którym kandydaci rozpoczynają życie w Zgromadzeniu Księży Misjonarzy. Ważnym celem Seminarium Internum jest głębsze poznanie Bożego powołania, a także doświadczenie sposobu życia Zgromadzenia i kształtowanie własnej osobowości w oparciu o wskazania św. Wincentego a Paulo. Seminarium Internum trwa 12 miesięcy. W tym okresie seminarzyści przygotowują się do wypełnienia posłannictwa zgromadzenia. W przyszłości jako księża lub bracia będą służyć Panu Bogu w duchu świętego Wincentego a Paulo.